Höstträff 2014 hos Stockholmradio

Logo_Stockholmradio_1Som meddelats i Facilbladet nr 1 2014 planerar vi för en höstträff den 16:e september hos Stockholmradio där vi hoppas få titta in bakom kulisserna och se hur verksamheten bedrivs.

Alla som har en VHF-radio har säkert hört trafiken i etern och de kustväderprognoser man läser ut på fasta klockslag. Den som inte redan har en VHF-radio kanske kan bli informerad av värdet ur ett sjösäkerhetsperspektiv och vilken roll VHF-radion har jämfört med mobiltelefoner.

Stockholmradio har sina lokaler på Karlavägen 108 i Stockholm.

Tidigare preliminärt datum är nu fastslaget och är tisdag den 16/9 och tiden kl 18.55 vid porten som är låst. Gemensam samling vid porten för insläpp till fastigheten.

Antalet platser är begränsade varför man måste föranmäla sig till denna träff. Anmälan ska göras till klubbens sekreterare Lasse Bergman senast den 11/9, sekr@facilklubben.se eller mobilnr 070-852 51 31.

Vill du veta mer om Stockholmradio och studiebesök kan du klicka på denna länk.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *