Facilklubben 40 år 2019!

Årsmötet för 40-årsjubilerande Facilklubben ägde rum d 28/11 2019 i ÖBKs klubbhus med ca 20 medlemmar. 

Det avslutades med att Lasse Bergman, som var med och bildade klubben 1979, fick ett speciellt tack (och en blomsterkvast) av vår ordförande Ellert Örnesved för sin långvariga roll som klubbens ”motor”.

Därefter fick vi och ett antal ÖBK-medlemmar höra välkände seglaren och skribenten Bengt Jörnstedt berätta om några spännande upplevelser från sitt aktiva seglarliv. Mest fascinerande, men samtidigt skräckinjagande, var att höra om hans deltagande i Fastnet Race 1979. Då gjorde en oförutsedd storm att nära 100 av 300 båtar kapsejsade eller sjönk och, värre, 15 seglare omkom. Efter föredraget kunde den som önskade köpa Bengts bok ”Vinden är fri” om denna och andra seglingar.

Vi ”Facilare” fortsatte med vårt eget firande – med välkomstdrink, bildvisning från vår historia, jubileumsmåltid, dessert och kaffe. Och nostalgi-snack!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *